1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 głosów, średnia: 4,22)
Loading...

Bąk

Stacja Bąk to na pewno jedna z najbardziej klimatycznych stacji jakie do tej pory odwiedziliśmy. Niewątpliwie wpływ na to ma jej specyficzne położenie w środku lasu. Warto wspomnieć, że przystanek kolejowy oddalony jest od miejscowości o tej nazwie o około 6 kilometrów. Niestety dziś przejeżdżają przez nią jedynie składy towarowe, bowiem ostatnie połączenia pasażerskie zostały zlikwidowane w roku 2012. Dziś rzadko odwiedzany przez pociągi przystanek niegdyś był pasażerską stacją węzłową. Można się było z niej udać w stronę Czerska, Kościerzyny i Szlachty.
Infrastruktura stacyjna jest dosyć rozbudowana. Do stacji prowadzi kamienna droga na której końcu znajdziemy niepozorny budynek. Część obiektu niegdyś była przeznaczona na cele magazynowe. Pozostałą powierzchnię obiektu przeznaczono dla podróżnych. Dziś już tylko przez okno można zobaczyć zadbaną i wyposażoną w ławeczki poczekalnię. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można uznać, że w jej wnętrzu znajdowała się także kasa, po której dziś pozostał jedynie ślad w postaci zamurowanego otworu w ścianie. Górna kondygnacja budynku aktualnie jest zamieszkiwana. O wiele ciekawiej budynek wygląda od strony torowiska. Jego kubatura wyraźnie została podzielona na kilka części, które niegdyś zapewniały kompleksową obsługę stacji. Oprócz wspomnianych magazynów i miejsc dla podróżnych wyraźnie odznacza się pomieszczenie przeznaczone dla zawiadowcy i nastawniczego. Z racji tego, że z Bąka nadal pociągi jeżdżą w trzech kierunkach, wciąż także pracuje tu dyżurny ruchu. Mimo upływu czasu do dziś zachował się także zegar peronowy, a na szczycie frontowej ściany wyraźnie widoczny jest napis z nazwą stacji. Przeglądając archiwalne fotografie zauważymy zadbane i ładnie prezentujące się rabatki z kwiatami, po których dziś niestety nie ma już śladu. Przed budynkiem dworcowym ustawione zostały dwie lampy, które patrząc na wygląd można uznać za bardzo stare. Niestety komuś przyszło do głowy pomalować je na siwo z czerwonymi wstawkami. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można uznać, że oryginalnie miały one kolor zielony lub szary. Teraz niestety wiele straciły na uroku. Całość stacyjnych zabudowań otacza już niestety zaniedbany ogródek. Ilość ozdobnych krzewów świadczy o tym, że niegdyś musiało tu być naprawdę pięknie, a obsłudze stacji zależało na jej wyglądzie.
O dużym znaczeniu jakie niegdyś odgrywała stacja może świadczyć ilość torów, rozjazdów i peronów. Chociaż odbywa się tam jedynie ruch towarowy perony znajdują się w dobrym stanie. Ich powierzchnie pokrywają betonowe płyty chodnikowe, na których nie zauważyliśmy większych braków. Poza tym ustawione zostały na nich nowe tablice z nazwą miejscowości. Zapewne to efekt szeroko zakrojonej akcji wymiany tablic, która miała miejsce około 2 lat temu. Przy wyjeździe w kierunku Czerska i Szlachty zobaczymy jeszcze semafory kształtowe.
Swoistą ciekawostką jest drewniany budyneczek położony w okolicy stacji. Jego intrygująca architektura nie wyjaśnia jednak do czego mógł on służyć. W sieci znalazłem jednak kilka teorii według których niegdyś był to skup runa leśnego, są jednak i tacy, którzy utrzymują, że prowadzono tam sprzedaż napojów procentowych.

Zobacz Bąk na Mapie Kolejowej   >>>

Galeria
Kategoria: Atrakcyjność - Musisz to zobaczyć, Pomorskie

Komentarz: 1 do wpisu “ Bąk”

Dodaj komentarz

  1. Andrzej pisze:

    Na filmie Ucieczka Wycieczka z 1972 roku widać napis na tym budynku KIOSK SPOŻYWCZY

Dodaj komentarz