1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 głosów, średnia: 4,30)
Loading...

Czarnowo Undy

To jedna ze stacji na zamkniętej dla ruchu pasażerskiego od 2000 roku linii – Ostrołęka Łapy. Wycieczkę na tej trasie do dziś wspominam bardzo miło gdyż każda kolejna stacja na której wysiadaliśmy kryła nie lada niespodzianki. Nie inaczej było także w tym przypadku. Widać, że swojego czasu musiała być spora stacja. Świadczy o tym chociażby duża ilość torów i rozjazdów jakie znaleźliśmy na miejscu. Poza tym w bezpośredniej okolicy widać jakieś zakłady i magazyny. Ciężko niestety określić czy do dziś są czynne. Budynek stacyjny to typowy parterowy sześcian, z czasów powojennych. Konstrukcja zabezpieczona została przed wandalami kratami, jednak na niewiele się to zdało. Budynek dworca, o ile z zewnątrz jeszcze jakoś się prezentuje, to już wewnątrz jest jednak bardzo zniszczony. W miejscu gdzie kiedyś znajdowało się wejście dla pasażerów, rośnie dziś wielkich rozmiarów drzewo. Bez żadnych problemów udało nam się dostać do części służbowej budynku. Tam naszym oczom ukazały się zniszczone urządzenia PKP. Widać stanowisko z pulpitem do zmiany zwrotnic, semaforów, a w lewej części budynku także sterownik do zamykania szlabanów na pobliskim przejeździe kolejowym. Na jednej ze ścian wisi centralka telefoniczna. Dziwi trochę to, że kolej tak słabo zabezpiecza i dba o swój majątek. W momencie gdy odwiedzaliśmy stację, były jeszcze na niej smutno zwieszone semafory kształtowe. O dziwo zarówno tory boczne jak i tor główny wydają się być w dobrym stanie, na oko zdatne są do przejazdów. O wiele gorzej prezentują się perony. Niestety obydwa są w opłakanym stanie. Równie źle prezentuje się nastawnia. Wybudowana z czerwonej cegły, stoi samotnie na końcu stacji. Zostało z niej wyrwane wszystko co przedstawiało jakąkolwiek wartość. Poczynając od okien po najdrobniejszy kabelek w ścianie. W najbliższej okolicy znajdziemy również budynek, który w czasach kursowania składów służył za WC. Do dziś widać odpowiednie malunki przedstawiające postać kobietę i mężczyznę. Mimo że duża część stacji została zniszczona, uważam, że warto ją odwiedzić. Infrastruktura kolejowa na tej stacji, to taki charakterystyczny obrazek na tej trasie.

Zobacz Czarnowo Undy na Mapie Kolejowej   >>> 

Galeria
Linia kolejowa Ostrołęka – Łapy ← 6,0 km Kołaki Kulesze Kościelne 4,7 km →

 

Kategoria: Atrakcyjność - Będąc w okolicy warto wpaść, Ostrołęka - Łapy

Komentarzy: 4 do wpisu “ Czarnowo Undy”

Dodaj komentarz

  1. krejzol pisze:

    luklog, jestem Ci niezmiernie wdzięczny za te wszystkie zdjęcia. Zrobiliście kawał dobrej roboty.Niestety większość z “bohaterów” waszych zdjęć odeszła bezpowrotnie. Zniknęła stacja w Czarnowie Undach -zostały tylko puste magazyny, tak samo nie ma już budynków w Czerwonym Borze – tylko wieża ciśnień w lesie.W Żyźniewie nie ma już budynku przy przejeździe. PKP wyburzyła większość tych ruin – niemych świadków dawnych wspaniałych czasów w naszej historii. Byłem ostatnio w Parciakach – wszystko wygląda tak, jak na twoich zdjęciach…Czas jakby się zatrzymał.Dworzec nadal jest do “najmu”. Pozdrawiam.

  2. Grazyna pisze:

    W Czarnowie często spędzałam wakacje. Pamiętam tę stację.Wtedy jeszcze wyglądała inaczej. Obok niej był las i mały skwer z ławeczkami dla podróżnych.Lubiłam tam chodzić i oglądać pociągi.Szkoda takich miejsc.

  3. Karlos pisze:

    Tak potwierdzam że stacja przeżyje reaktywację 🙂 właśnie wyceniam do przetargu linię od Ostrołęki do Łap.

Dodaj komentarz