1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 głosów, średnia: 4,00)
Loading...

Pisz

Pisz to sporej wielkości powiatowe miasteczko. Zwiedzając je znajdziemy kilka ciekawych obiektów wartych zobaczenia. Zaliczyć do nich można basztę, budynek ratusza, czy słynną babę mazurską. My wróćmy jednak do samego dworca. Budynek to prosty konstrukcyjnie obiekt. Wyraźnie podzielony został na dwie części. W jednej z nich znajdowały się kasy i poczekalnia dla podróżnych a w drugiej pomieszczenie zawiadowcy stacji. Jeszcze nie tak dawno była to ostatnia stacja na trasie, jednak od jakiegoś czasu pociągi nie zawracają tu, a jadą dalej aż do Ełku. Stacja posiada kilka ramp rozładowczych. Niektóre z nich są wykorzystywane do załadunku drewna pozyskiwanego z Puszczy Piskiej. Ciekawostką jest hydrant służący kiedyś do wodowania parowozów. Dziś niszczeje wystawiony na działanie czynników atmosferycznych. Cały jest pokryty rdzą. Szkoda że tak rzadki element krajobrazu dworcowego został pozostawiony na łaskę i nie łaskę losu. Z peronów widoczna będzie również olbrzymia kolejowa wieża ciśnień. Dziś niestety to już ruina. Mimo kilku prób reaktywacji dziś straszy jedynie swoim wyglądem. Ostatni z inwestorów który miał tu stworzyć restaurację swoją przebudowę zakończył jedynie na zdjęciu dachu. Od tamtej pory obiekt pozostawiony jest własnemu losowi. Peron są w dobrym stanie. Wyłożone kaflami chodnikowymi wyglądają na zadbane. Znajdziemy na nich betonowe donice w których widać jeszcze resztki ozdobnych roślin. Po obydwu stronach stacji zauważymy nastawnie. Zaraz za dworcem PKP znajduje się dworzec PKS. Od torów dworcowych odchodzi bocznica kolejowa, która prowadzi do przemysłowej strefy miasta. Znajdują się tam szlabany. Tory prowadzą aż do działającej fabryki sklejki. Trudno mi jednak stwierdzić czy sama bocznica jest dziś używana.

 

Zobacz Pisz na Mapie Kolejowej   >>> 

Galeria
Linia kolejowa Szczytno – Ełk ← 8,2 km Szeroki Bór Stare Guty 8,7 km →

 

Kategoria: Atrakcyjność - Będąc w okolicy warto wpaść, Szczytno-Ełk

Komentarz: 1 do wpisu “ Pisz”

Dodaj komentarz

  1. Sławomir pisze:

    Kolejna linia może być zamknięta tj. Ełk – Szczytno, bo chyba nie Olsztyn – Szczytno.
    Kolejny raz już tę trasę mogą zamknąć. Ile jeszcze szlaków musi być wymazanych z mapy kolejowej? Niedługo to zamiast pociągów będą kursować koniki z dyliżansami.
    Do czego to dochodzi? Na świecie kolej ma zielone światło, a u nas kolej spycha się do muzeum, oprócz kilku szlaków krajowych. A tak było dobrze kiedyś z połączeniami do miast mazurskich. Gdzie to jest teraz? Pytanie na pewno zostanie bez odpowiedzi.

Dodaj komentarz