1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 głosów, średnia: 2,25)
Loading...

Tolniki Wielkie

Tolniki Wielkie to jedna ze stacyjek na linii kolejowej łączącej Lidzbark Warmiński z Czerwonką. Ostatni pociąg pasażerski pojawił się na tym odcinku w 1996 roku. Tolniki Wielkie odwiedziliśmy pod koniec 2009 roku, czyli nieco ponad 13 lat po przejeździe ostatniego składu. Niestety niezbyt wiele da się o zastanym stanie infrastruktury powiedzieć. Sama linia kolejowa także przeżywała różnego rodzaju zakręty historii.
Oddana do użytku w 1899 roku utrzymała swój kształt aż do 1945 roku, kiedy to jak wiele innych połączeń na tych ziemiach została rozebrana przez wkraczające wojska radzieckie. Odbudowano ją dopiero w latach pięćdziesiątych. Uwarunkowania terytorialne zmieniły się na tyle, że sens jej istnienia pozostawał wątpliwy. Podróż pociągiem do Olsztyna wymagała przejechania około 60 kilometrów. Przejazd samochodem wymagał pokonania o około 20 kilometrów mniej. Tym samym czas podróży był znacznie krótszy. Nic zatem dziwnego, że wraz z coraz szybciej rosnącą popularnością pojazdów drogowych, pasażerowie zaczęli wybierać właśnie taki sposób podróżowania. Linia nie była zatem nadmiernie eksploatowana i to widać już po rozkładach jazdy sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy to na odcinku między Sągnitami a Czerwonką kursowały jedynie dwie pary pociągów. Ostatecznie najpierw zamknięto odcinek między Sągnitami a Lidzbarkiem (1991 rok), a 5 lat później na pozostałej części trasy.
Dworzec w Tolnikach Wielkich słabo znosi upływ mijającego czasu. Dziś niewiele zostało z czasów jego świetności. W momencie naszej wizyty widoczna była jeszcze tablica z nazwą stacji ustawiona na ledwo co widocznym peronie. Już wtedy jednak znajdowała się ona w bardzo kiepskim stanie. Budynek dworca choć zamieszkały na piętrze również nie wyglądał zbyt dobrze. Piętro wyglądało jeszcze w miarę dobrze zapewne dlatego, że jest zamieszkiwane. O wiele gorzej prezentowała się dolna kondygnacja. Mimo prowizorycznych zabezpieczeń wyraźnie widać, ze wielokrotnie została już odwiedzona i zdewastowana. O dziwo przetrwała podświetlana tablica umieszczona na głównym wejściem z nazwą stacji. Bezpośrednia okolica budynku wyglądała całkiem porządnie. Nisko przystrzyżona trawka sięgała aż po sam peron. Niestety on sam był w stanie wskazującym na zaawansowany rozkład poszczególnych elementów. Wśród wyższych traw i krzaczków porastających dawne torowisko, można było zauważyć jedynie jego betonową krawędź. Cała linia została przeznaczona do fizycznej rozbiórki, którą prowadzono szczególnie intensywnie w 2013 roku. Ciekawe jak stacja wygląda dziś?

Zobacz Tolniki Wielkie na Mapie Kolejowej   >>>

Galeria
Kategoria: Atrakcyjność - Nic specjalnego, Czerwonka - Kornievo

Dodaj komentarz