1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 głosów, średnia: 4,33)
Loading...

Żabi Róg


Warning: Use of undefined constant PP_SETTINGS_TYPE - assumed 'PP_SETTINGS_TYPE' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/stacjekolejowe.pl/public_html/wp-content/plugins/panopress/panopress.php on line 626

Warning: Use of undefined constant PP_SETTINGS_TYPE - assumed 'PP_SETTINGS_TYPE' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/stacjekolejowe.pl/public_html/wp-content/plugins/panopress/panopress.php on line 638

Warning: Use of undefined constant PP_SETTINGS_TYPE - assumed 'PP_SETTINGS_TYPE' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/stacjekolejowe.pl/public_html/wp-content/plugins/panopress/panopress.php on line 539

Żabi Róg to stacja kolejowa położona na linii kolejowej łączącej Olsztyn z Elblągiem. Sama stacja znajduje się około 2 kilometrów od centrum tej sporej, bo liczącej około 1200 mieszkańców, miejscowości.
Na samym początku warto poświęcić kilka słów samej nazwie miejscowości. Zapewne wielu z Was zgodzi się z tym, że jest ona dosyć oryginalna. Jej etymologia jest stosunkowo prosta. Wywodzi się bowiem od pobliskiego jeziora nazywane go Żabim. Wspomniane jezioro jest zbiornikiem stosunkowo płytkim co niewątpliwie sprzyjające dla tych przemiłych płazów. Wracając do samej stacji warto zauważyć jakże dziś już rzadkie, ale profesjonalne podejście do swoich obowiązków zawiadowcy stacji. W momencie naszej wizyty pociągi odprawiał nienagannie ubrany Pan. Każdy skład przejeżdżający przez stację był witany i żegnany w postawie na baczność. Dziś widok taki to prawdziwa rzadkość. Często zawiadowcy ograniczają się jedynie do wyjrzenia przez okienko. W ty, przypadku widać jeszcze starą dobrą szkołę z okresu prawdziwej świetności kolei.
Sama stacja prezentuje się już niestety nieco gorzej. Zacznijmy jednak od tego co można jeszcze zapisać na plus. Na pewno zaliczyć do tego należy zachowane w stosunkowo dobrym stanie perony. Pokryte płytami chodnikowymi konstrukcje nie mają większych ubytków w nawierzchni. Mimo że odwiedziliśmy Żabi Róg w lecie trudno także było dojrzeć na nich jakiekolwiek chwasty. Na stacji znajdują się dosyć liczne zabudowania, których konstrukcja wskazuje, że niegdyś służyły kolei. Niektóre z nich służyły jako budynki mieszkalne dla załóg kolejowych i obsługi stacji. Inne to byłe magazyny i schowki. Dziś kolei służy jeden budynek w którym urzęduje wspomniany wcześniej zawiadowca stacji. Niewątpliwym plusem jest fakt, że niewielka część tego obiektu została przeznaczona na malutką poczekalnię dla pasażerów. Zawsze to lepsze niż oczekiwanie na pociąg bez żadnej osłony przed deszczem czy śniegiem. W tej niewielkiej poczekalni znajdziemy też zamknięte na cztery spusty okienko kasowe, które niewątpliwie z dużym powodzeniem działało w czasach świetności kolei.
Ostatnią ciekawostką, którą możemy zobaczyć zwiedzając stację w Żabim Rogu jest niewielka, zbudowana z blachy falistej budka. Jej charakterystyczny, niebieski kolor nie pozwala jej przeoczyć chociaż stoi ona na samym krańcu stacji. Ustawiona została przy jednym z rozjazdów. Można więc dojść do wniosku , że ma ona dawać schronienie dla obsługi tego objazdu w czasie gdy niezbędne jest jego ręczne przestawianie.

Zobacz Żabi Róg na Mapie Kolejowej   >>>

Galeria
Kategoria: Atrakcyjność - Będąc w okolicy warto wpaść, Elbląg-Olsztyn

Komentarzy: 2 do wpisu “ Żabi Róg”

Dodaj komentarz

  1. Mariusz Golon pisze:

    To prawda, często jeżdżę tą trasą i postawa zawiadowcy w Żabim Rogu budzi podziw 🙂 Ogólnie bardzo zadbana stacyjka, w porównaniu w niektórymi na tej linii.

  2. Tomek pisze:

    Dla ścisłości to stacja Żabi Róg leży na linii Olsztyn – Bogaczewo nr 220, natomiast nienagannie ubrany Pan to dyżurny ruchu, a nie zawiadowca. Nie ma już zawiadowców stacji.

Dodaj komentarz