1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 głosów, średnia: 3,60)
Loading...

Franknowo

Franknowo to jedna ze stacji kolejowych pomiędzy Czerwonką a Lidzbarkiem Warmińskim. Pociągi na tym odcinku linii przestały kursować w czerwcu 1996 roku. My stacyjkę odwiedziliśmy ostatniego dnia października 2009 roku. W momencie naszej wizyty minęło zatem 13 lat od przejazdu ostatniego pociągu pasażerskiego. Niestety upływ czasu był aż nadto widoczny. O ile jeszcze sam budynek wyglądał jako tako to już inne kolejowe obiekty prezentowały się o wiele gorzej. Dworzec to typowa niemiecka architektura.
Wiele z okolicznych stacyjek wygląda bliźniaczo. Budynek zbudowany z czerwonej cegły, przynajmniej częściowo został zaadoptowany do celów mieszkalnych. Niektóre pomieszczenia na parterze mimo że w swoim czasie zostały zabezpieczone przed osobami postronnymi, już dawno noszą ślady eksploracji. Wewnątrz zapewne niewiele się uratowało. Kilka metrów od budynku głównego w stronę peronu zostało postawione ogrodzenie. Wraz z nim zadbany trawnik zmieniał się w dziką puszczę. Peron znajdował się w
fatalnym stanie. Podobnie zresztą jak same tory. W wielu miejscach rosły nie tylko wysokie trawy i krzaki ale już nawet drzewka. Peron zbudowany z płyt kaflowych częściowo się już rozpadał i zapewne kwestią czasu pozostaje jego dalszy rozpad. Jedynie niewielka część peronu została oczyszczona z zarastającej go roślinności i wyglądała na zadbaną. Właśnie na niej zostały ustawione… huśtawki. Wokół całego peronu już dawno zdemontowane zostały lampy. Oprócz zarośniętych, mało widocznych torów kolejowych jedynym szczegółem sugerującym że mamy do czynienia z dworcem jest wyblakły napis z niemieckojęzyczną nazwą stacji na jednym z boków budynku dworcowego. Z dalszych ciekawostek jakie tam znaleźliśmy warto wspomnieć też coś co wyglądało jak wieża ciśnień. Jak doczytaliśmy się z czasem w tym miejscu była mijanka więc bardzo prawdopodobne że ów wieża jest ściśle powiązana z przebiegającą w pobliżu linią kolejową. Kolejną ciekawostkę znaleźliśmy już w pobliżu samych torów. Było to coś co wyglądało jak kolejowa waga, jednak do dziś nie udało nam się ustalić dlaczego została postawiona akurat na tej stacji.

Zobacz Franknowo na Mapie Kolejowej   >>>

               

Linia kolejowa Czerwonka – Kornievo ← 6,2 km Jeziorany Tolniki Wielkie 5,6 km →
Kategoria: Atrakcyjność - Będąc w okolicy warto wpaść, Czerwonka - Kornievo

Dodaj komentarz