1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 głosów, średnia: 3,83)
Loading...

Gdynia Port Oksywie

Linia kolejowa łącząca Rumię ze stacją Gdynia Port Oksywie zbudowana została jeszcze przed drugą wojną światową. Miała ona bardzo duże znaczenie dla przewozów w towarowych w tej części miasta. W okresie drugiej wojny światowej okupanci planowali rozbudowę infrastruktury kolejowej  tej części Gdyni poprzez budowę kilku łacznic. Ostatecznie całość prac zakończono dopiero po zakończeniu konfliktu. Linia kolejowa do Oksywia miała znaczenie głównie militarne. Chodziło bowiem o zaopatrzenie w niezbędne materiały (węgiel, paliwo) znajdującej się tam jednostki wojskowej. Mimo to w 1957 roku na trasę wyruszył pierwszy pociąg pasażerski. W roku 1989 zakończono elektryfikację części linii na odcinku Rumia – Gdynia Port Centralny. Ruch pasażerski został zawieszony na tej linii w 1994 roku. Od tamtej pory służy ona jedynie jako łącznica towarowa dla znajdującej się na Oksywiu jednostki wojskowej.
Stacja Gdynia Port Oksywie, w porównaniu do innych przystanków na tej linii znajduje się w całkiem niezłym stanie. Zapewne duży na to wpływ ma znajdująca się w pobliżu jednostka wojskowa. Całość do dziś pozostaje ogrodzona, chociaż pokonanie tej przeszkody nie sprawia wielu problemów bowiem w płocie znajdziemy wiele dziur. Na stacji znajdziemy dwa, całkiem pokaźnych rozmiarów perony. Powierzchnię obydwu pokrywają betonowe płytki chodnikowe. Chociaż ich stan można uznać za całkiem zadowalający,
ilość znajdującej się na nich roślinności wyraźnie wskazuje na fakt, że stacji od dawna nie korzystali żadni pasażerowie. Co prawda na jednym z peronów widoczna jest ścieżka, ale jest to jedynie skrót prowadzący do pobliskiej jednostki. Na peronach znajdziemy również słupy oświetleniowe, a także tablice z nazwą stacji. Mimo że są dosyć dokładnie pokryte rdzawym nalotem, do dziś możemy z nich odczytać nazwę stacji. Na końcu jednego z peronów widoczny jest niewielki, parterowy budyneczek, który niegdyś pełnił funkcję dworca. Do dziś znajduje się na nim tabliczka z oznaczeniem nazwy nastawni obsługującej stację.

Zobacz Gdynię Port Oksywie na Mapie Kolejowej   >>>

Galeria
Kategoria: Pomorskie

Dodaj komentarz