1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 głosów, średnia: 4,25)
Loading...

Hanoi

Główna stacja kolejowa w Hanoi Ga Ha Noi położona jest w bliskiej odległości od ścisłego centrum miasta. Od znanej handlowej ulicy Hang Gai dzieli ją mniej niż 1,5 km. Stacja posiada dwa główne wejścia, a w związku z tym dwa budynki stacyjne. Pierwszy, główny budynek położony przy ulicy Le Duan to ogromny gmach, tak naprawdę połączony z trzech różnych części. Skrzydła budynku to architektura zabytkowa, stworzona w czasach kolonizacji francuskiej. Środkowa część budynku powstała po wojnie wietnamskiej w miejsce zburzonego holu głównego dworca. Z zewnątrz budynek dworca nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Ściany pozasłaniane są reklamami, przed wejściem sznur taksówek a obok morze motocyklów. Wnętrze całkiem dobrze utrzymane, w lewym skrzydle znajduje się kilkanaście kas biletowych (znajomość angielskiego pań kasjerek pozwala na bezproblemowy zakup biletów). Ze środkowej części można wyjść na perony. Znajdują się tu również stosika z przekąskami (całkiem podobne do tych z polskich dworców). Na ścianach wywieszone są tu również rozkłady jazdy. W związku z tym, że z Hanoi pociągi odjeżdżają tylko w dwóch kierunkach (Saigon i Lao Cai) rozkłady nie powinny być zbyt rozbudowane. Tymczasem zawierają one godziny przyjazdów i odjazdów pociągów z każdej stacji oraz ceny biletów do każdej stacji, co powoduje że ogromne płachty papieru pokrywają całą ścianę środkowego holu dworca. W tej części znajdziemy też zabytkową poczekalnię dla honorowych gości. Wydaje się, że jest może być ona używana tylko w przypadku oczekiwania na pociąg ważnych urzędników państwowych. Zdecydowanie najmniej atrakcyjne są toalety. Polskie szalety biją je na głowę. Nie praktykuje się tu zamykania drzwi, widok robaków i grzyba to standard, aczkolwiek w trakcie mojej wizyty toaleta akurat była sprzątana. Mimo to opłata za skorzystanie (ok. 50 gr) wydała mi się dużo zawyżona.
Prawe skrzydło dworca zajmuje poczekalnia oraz wejście na peron. Jak na wszystkich wietnamskich stacjach,  bilety są sprawdzane przed wejściem na stację. Hanoi to jedyna wietnamska stacja, gdzie widziałem przejście nad peronami. Naliczyłem tu tylko 3 perony, jednak torów jest tu dużo więcej i mimo nocnej kory na każdym z nich znajdowało się kilka lub nawet kilkanaście wagonów. Jeśli któryś z podróżnych zapomniał zaopatrzyć się w jedzenie na podróż, może kupić picie i przekąski w obwoźnym sklepiku na peronie.
Dla mnie osobiście najbardziej atrakcyjne okazały się okolice stacji kolejowej, przede wszystkim wyjazd w kierunku Lao Cai. Wyjeżdżając ze stacji pociągi jadą bowiem aż do stacji Ga Long Bien dosłownie pomiędzy budynkami mieszkalnymi. Wietnamczycy większość wolnego czasu spędzają przed domami, a więc na torach. Tu gotują, spożywają posiłki czy bawią się z dziećmi, a przerywa im w tym kilkanaście razy dziennie dźwięk nadjeżdżającego pociągu. Taką sytuację udało mi się uwiecznić na jednym z filmów, które nagrałem w trakcie mojego pobytu w tym azjatyckim państwie.

Zobacz stację kolejową w Hanoi na Mapie Kolejowej   >>>

Galeria
Kategoria: Atrakcyjność - Musisz to zobaczyć, Zagraniczne
Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz