1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 głosów, średnia: 2,43)
Loading...

Jurkowo Węgorzewskie

Jurkowo, które przed 2010 rokiem nosiło nazwę Jurkowo Węgorzewskie, to niewielka osada położona w powiecie giżyckim. Do 1945 roku przechodziła przez nią linia łącząca Kruklanki z Oleckiem. Niestety tak jak dużą część kolejowych tras, także i tego połączenia nie ominął armagedon roku 1945. Stacyjkę znajdziemy bez żadnego problemu bowiem znajduje się ona tuż przy samej drodze i już z daleka jest widoczna charakterystyczna sylwetka dworca. Zamieszkujący obiekt Pan okazał się bardzo przyjemnym człowiekiem. Z uśmiechem na twarzy pozwolił mi wejść na podwórku i zrobić parę fotek. Dodał z nieukrywaną dumą stwierdził, że jest to jedyny zachowany budynek stacji na całej linii. Stan całej trasy sprawia, że jestem w stanie w to uwierzyć.
Niestety sam budynek stacji w Jurkowie także nie jest najlepszy. Standardowy budynek z czerwonej cegły jest w słabym stanie, który z każdym rokiem dodatkowo się pogarsza. Widać po prostu, że od dłuższego czasu nie doczekał się porządnych inwestycji i remontów. Nasz rozmówca powiedział, że zamieszkuje jedynie dwa pomieszczenia położone na parterze, poza tym druga część parteru należy do innego właściciela. Ta część jest aktualnie w o wiele lepszym stanie niż reszta. Widać, że poddano ją jakimś pracom naprawczym w czasie których wymieniono między innymi dach, drzwi i okna. Całe zaś piętro pozostaje puste. Część obiektu zamieszkiwana przez naszego rozmówcę wygląda wręcz fatalnie. Widać, że budynek przechodził jakieś doraźne próby ocieplania i remontów, jednak były one wykonywane raczej przez osoby mało mające wspólnego z murarką. W równie słabym stanie znajduje się pokryty dachówkami dach. Przyglądając się mu z powierzchni ziemi widać liczne ubytki w pokryciu. Nie trzeba chyba tłumaczyć co może dziać się wewnątrz obiektu w czasie opadów deszczu… W najbliższej perspektywie nic nie zapowiada poprawy stanu stacji. Może to niestety oznaczać, że już niedługo stanie się ona kolejną kupką gruzu.
Poza opisywanym budynkiem w terenie widoczna jest jeszcze równia stacyjna, oczywiście bez torów, a także części nasypów kolejowych odchodzących ze stacji. Poza tym do dziś zachowała się wyłożona kamieniami droga przebiegająca tuż obok obiektów stacyjnych.

Zobacz Jurkowo Węgorzewskie na Mapie Kolejowej   >>>

Galeria
Kategoria: Atrakcyjność - Szkoda czasu

Dodaj komentarz