1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 głosów, średnia: 4,00)
Loading...

Wejherowo

Stacja kolejowa w Wejherowie to, podobnie jak inne staje w Trójmieście i okolicach, ważne miejsce głównie dla mieszkańców: pracujących dojeżdżających do większych miejsc pracy w Gdańsku i Gdyni oraz uczniów i studentów dojeżdżających do szkół w Trójmieście. Ruch więc jest tu całkiem spory, niezależnie od pory dnia, w której się tu wybierzemy. W Wejherowie oprócz omawianej stacji są również dwa przystanki kolejowe, przy których zatrzymują się pociągi SKM. Są to Śmiechowo i Nanice, i to ten ostatni przystanek znajduje się najbliżej centrum miasta. Najbardziej na zachód znajduje się główna stacja kolejowa i to tu kończy lub zaczyna bieg większość pociągów SKM. Tuż za stacją znajduje się hala postojowa SKM-ek, oficjalnie nazwana Punktem Rewizji Technicznej. Oprócz dwutorowej, około 200-metrowej hali znajduje się tu kilka torów bocznicowych. Po drugiej stronie hali, za torami kolejowymi prowadzącymi do Szczecina, znajduje się nieużywany już tor w kierunku Choczewa.
Wracając do stacji, to najważniejszą wg mnie informacją jest jej niespotykany przeze mnie wcześniej układ torowy. Mimo, że wiele już stacji widziałem to nie spotkałem się do tej pory z sytuacją żeby przy jednym peronie były 4 tory. A tak właśnie jest w Wejherowie. Peron jest stosunkowo długi, ok 500-metrowy. Dwa tory (po jednym z każdego kierunku) są ślepe. Po zakończeniu toru ślepego zaczyna się peron dla torów głównych.  Ślepy tor w kierunku Lęborka nie widziałem żeby był używany, natomiast ten w kierunku Gdańska jak najbardziej. Jedynym mankamentem takiego rozwiązania może być to, że pociąg stoi wtedy w sporej odległości od przejścia podziemnego i ktoś mało zorientowany może mieć problem ze znalezieniem pociągu. Przejście pod torami jest bowiem tylko jedno, ale za to pozwala na przejście z dworca na drugą stronę drogi krajowej nr 6.
Budynek dworca kolejowego w Wejherowie wydaje się całkiem spory, ale nie jest aż tak okazałych rozmiarów jak chociażby ten w Bytowie. Wewnątrz funkcjonują dwie kasy biletowe, dwa kioski i niewielki sklep. Tuż obok dworca znajduje się dworzec PKS oraz przystanki miejskiej komunikacji.

Zobacz Wejherowo na Mapie Kolejowej

Galeria

 

Kategoria: Atrakcyjność - Będąc w okolicy warto wpaść, Gdynia Główna-Szczecin

Dodaj komentarz